Laserworld EL-900RGB DJ Disco Club Bar 900mW Laser
The EL-900RGB is an RGB show laser system with a total overall output power of up to 900mW and fast step motors with 3-8 kpps. it has four beam apertures with an individual pair of step motors.
Vendor: Laserworld
SKU: EL-900RGB
Icon In Stock In Stock
Icon Delivery Time
iFrame
×
The red diode laser module with a wavelength of 650nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532nm and the royal-blue laser module with a wavelenght of 450nm ensure beautiful colors and bright beams. The beam has 3 mm diameter at aperture and a divergence of about 2 mrad. About 50 preset basic patterns, like layers, tunnels, fences, waves etc. are included. Many of them do not output all the same way on all four laser outlets, but some of the x-axis mirrored or modified in a way, that the laser display looks nice and homogenous.
Features
Built-in laser show pattern arrangement
Multi color white light
Especially for DJs and small nightclubs
With bright 450nm royal blue
Specifications
Total Power typical: 900 mW
Guaranteed power: 800 mW
Power Red: 400 mW / 650 nm
Power Green: 150 mW / 532 nm
Power Blue: 350 mW / 450 nm
Beam Specifications: ca. 3 mm / 2 mrad
Laser Sources: Diode, DPSS Laser
Laser Class: 3B
Operation Modes: sound-to-light, stand-alone, DMX, master-slave
Accessories: power cable, manual, interlock, keys
Power Supply: 85 V - 250 V AC
Dimensions
530 x 240 x 90mm