Yamaha XMV4140D Amplifier 4-channel 140W Power Amplifier with DANTE
Halls, malls, banquet rooms, and other commercial spaces demand a lot of speaker-driving energy, so it’s important to have a powerful unit like the Yamaha XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante backing your system.
Vendor: Yamaha
SKU: XMV4140D
Icon In Stock In Stock
Icon Delivery Time
iFrame
×
Halls, malls, banquet rooms, and other commercial spaces demand a lot of speaker-driving energy, so it’s important to have a powerful unit like the Yamaha XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante backing your system. This 4-channel Class-D power amp is efficient, flexible in connection and configuration, and comes ready to integrate into any existing 2U rack space. Its driving power accommodates both low- and high-impedance speaker systems at the same time, and even offers Double Power Mode for driving seriously high-output systems. Easily chain the XMV4140-D with your other Yamaha install audio system devices such as the MTX Series of processors, too. Smart redundant functions, versatile source selections, internal protection features — the XMV4140-D covers all the bases with ease. And with its Dante virtual audio network compatibility, the XMV4140-D easily accommodates extra-large spaces that require long-distance cabling. Designing an audio system for a commercial space? Sweetwater pros recommend having the Yamaha XMV4140-D Power Amplifier with Dante at the foundation!
Related Videos: XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante
Unparalleled efficiency
Versatile operation that’s protected
Understandably, every application isn’t going to be equal — you’ll need to run both high- and low-impedance connections within the same space at times that would ordinarily require the use of varying amps and transformers. Luckily, the XMV4140-D can handle both impedances, even at the same time, enabling both streamlined system linking and much simpler installation. This power amp not only accommodates high-impedance, 70V/100V (125W) line-level connections and low-impedance, 4-ohm/8-ohm (140W) connections at the same time, but offers assignability for 70V and 100V modes to channel pairs without inhibiting the total number of available outputs — eliminating the need for bridge mode channel combinations!
Working smarter and harder
Better when combined!
Safe, expandable Dante armament
Yamaha XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante Features:
Ideal 4-channel power amplifier for commercial installations like malls, banquet halls, and more
Patent-pending output voltage-matching circuit and Class-D circuitry supply over 90% efficiency
Automatic switching to low voltage drive prevents massive energy loss
Power Factor Correction delivers harmonically balanced audio at lower currents
Simultaneous 140W low- (4-ohm/8-ohm) and 125W high- (70V/100V) impedance operation creates output versatility and easy installation
Assignability for 70V and 100V modes to channel pairs eliminates the need for bridge mode channel combinations
Double Power Mode doubles the output of your channel to work easily with high-output speaker systems
Enabled per-channel selection of digital and analog Euroblock inputs
Dante-equipped for larger spaces that require excess cabling, supports AES67 audio network
Dante enables Ethernet linking and AMX/Crestron controlling
Dante Domain Manager and Device Lock keep your Dante infrastructure protected
Works incredibly well with separate MTX and MRX processors
Computer adjustments enabled through the MTX-MRX Editor app, PV Touch, PV Control, and PV Amp Editor
Fits standard 2U rackspace
Specifications:
Number of Channels:4
Power Class:Class D
Watts/Side @ 8 ohms:4 x 140W, 2 x 280W
Watts/Side @ 4 ohms:4 x 140W, 2 x 280W
70V/100V Output:4 x 125W @ 70V, 4 x 125W @ 100V
Inputs:2 x 6-pin Euroblock
Outputs:4 x Barrier Strip
Data I/O:2 x 3-pin Euroblock (remote/fault output), 2 x RJ-45 (Dante)
Cooling System:Variable Speed Fan
Filters:No
Frequency Response:20Hz-20kHz
THD:<0.2% (1kHz, half power)
Overload Protection:Yes
Rack Spaces:2U
Power Source:Standard IEC AC cable
Height:3.5"
Depth:16.6"
Width:18.9"